Vlastníte nehnuteľnosť a potrebujete si skontrolovať váš list vlastníctva? Alebo ho potrebujete na právne či iné úkony, ale neviete, ako by ste ho získali? Je to veľmi jednoduché.

Ak si potrebujete list vlastníctva iba pozrieť, nemusíte nikam chodiť, dá sa to elektronicky. Na web stránke www.katasterportal.sk si cez Vyhľadávanie zadáte parametre a portál vám vyhľadá, čo potrebujete. Takto zobrazený Výpis z katastra nehnuteľností si môžete aj vytlačiť, neslúži však na právne účely. Nájdete na ňom údaje o nehnuteľnosti, údaje o vlastníkovi, informácie o prípadných ťarchách.

Ak potrebujete list vlastníctva na právne účely, treba to už riešiť osobne. Možnosti sú dve.

List vlastníctva je uschovaný na katastrálnom úrade v okrese, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Ak sa teda jedná o byt v Bratislave, treba navštíviť katastrálny úrad v Bratislave. Zoznam úradov pre jednotlivé okresy nájdete hravo na internete. Na katastrálnom úrade je potrebné zakúpiť si kolok pre daný úkon v hodnote 8 eur a následne požiadať o vydanie listu vlastníctva. Urobia to na počkanie. Ak potrebujete listov vlastníctva viacero, za každý je rovnaký poplatok.

Ak na katastrálny úrad nemáte cestu a nepotrebujete tento dokument ihneď v danom okamihu, môžete oň požiadať aj na niektorých pobočkách Slovenskej pošty. Výhodou je i to, že nemusíte cestovať do okresu, v ktorom sa nehnuteľnosť nachádza, ale môžete o list vlastníctva požiadať kdekoľvek na Slovensku. Pozor, zoznam pobočiek, kde túto službu poskytujú, si vopred preverte. Na pošte stojí táto služba 8 eur, ale list vlastníctva nedostanete na počkanie. Akonáhle bude list vlastníctva pripravený, príde vám sms-ka a vy si poň prídete opäť na danú pobočku. Niekedy je to pripravené ešte v daný deň, ale nie je to pravidlom.

A aby ste neostali zaskočení, či už získate list vlastníctva na katastrálnom úrade alebo na pošte, tento dokument sa nikdy nevydáva v originálnej verzii, poskytuje sa kópia listu vlastníctva. Tá je však plne použiteľná na všetko, čo potrebujete. 

Veríme, že sme vám pomohli a naše informácie sú dostatočne zrozumiteľné. 😊

Galéria